HTML

Simon Béla

A bankok monopóliuma, Don-kanyar katasztrófája, A drezdai bombázás, Hová tűnnek el a felvett nyugati milliárd dollárhitelek, Választási rendszer, Kisebb parlament, Életveszélyben, Az évezed tévedése, stb.

Friss topikok

Archívum

Az évezred tévedése

2010.05.26. 11:32 bela.simon

     Immár egy éve, hogy a katolikus egyházfő, II. János Pál pápa a harmadik évezred közeledtével szent évvé nyilvánította a 2000. (kétezredik) esztendőt. Azóta olvasom az újságokban, hallom a rádióadókban, látom a tv csatornákban, hogy az ezredfordulón mi minden történik, történhet; visszaszámláló órákat építettek (Párizsban, Londonban), jön a világvége, most volt a második évezred utolsó előtti Karácsonya, utolsó Szilveszter éjszakája, stb.

     Pedig a 2000. (kétezredik) esztendő nem a III. (harmadik) évezred kezdete (nyitó éve), hanem a II. (második) évezred utolsó (záró) éve! A ma általánosan (csaknem az egész világon) használt időszámítást éppen a katolikus egyház igazította Jézus Krisztus születésének feltételezett időpontjához. Ezt az időszámítást Dionysius Exiquus római apát dolgozta ki 525-ben és 1700-as években terjedt el egész Európában.

     Mivel az apát idejében is (mint ma is) sokféle időszámítás létezett (pl. az egyiptomi, görög, római, bizánci, zsidó, buddhista, mohamedán, kínai, japán), ezért nehéz volt az események időrendiségét (kronológiáját) nyilvántartani. Dionysius apát elhatározta, hogy az időszámítás kezdetét az akkor már egész Európában terjedő kereszténység megalapítójának születési napjára teszi. Ez lett az új időszámításunk első évének első napja. (Ma már ezt is 7 nappal korábbra tesszük: december 25-re! (Tehát nulla év és nulla nap nem volt, s most sincs (de van 0 óra 0 perc).

     A ma használatos számrendszerünk alapszáma a 10-es, így minden egység a 10-nek pozitív egész számú (kitevőjű) hatványából áll. Vagyis egy évszázad 100 évből, egy évezred pedig 1000 évből áll. Így a második évezred (s vele a 20. század is) 2000. december 31.-én 24 órakor ér véget. A harmadik évezred pedig (s vele a 21. század is) 2001. január elsején 0 óra 0 perc első másodpercével kezdődik).

     Tehát a III. évezred első éve 2001. esztendő. Időszámításunk évei nem időtartamok, hanem sorszámok, ezért az évek után mindig pontot teszünk! (Kivéve a toldalékos alakokat.)
Így hibás időt mutat a párizsi Eiffel toronyra épített visszaszámláló óra! 365 napot siet! (Ugyanennyit siet a Londonban épített, a hátralévő napokat számláló óra is!)

     Az évezred utolsó Karácsonya 2000. december 25- és 26-án , az utolsó Szilveszterünk pedig 2000. december 31-én lesz. Ha az ezredfordulóra akarunk koccintani, akkor azt 2001. január 1-én 0 óra 0 perckor tegyük meg.

 

Nyíregyháza, 1999. január 1.

 

Simon Béla
matematika-fizika-számítástechnika tanár
Nyíregyháza, Vietórisz u. 58.

Szólj hozzá!

Címkék: az ezredforduló évezred tévedése

A bejegyzés trackback címe:

https://cikkekvelemenyektajekoztatokjavaslatok.blog.hu/api/trackback/id/tr132032486

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása